logo Facebook
i slova jsou činy

Rada ČT bude zřejmě v budoucnu konzultovat usnesení s nezávislou advokátní kanceláří

27. ledna 2021 14:38 / autor: Vojtěch Berka

Rada České televize v poslední době zabředává do právních sporů. Rozporované bylo především nedávné odvolání dozorčí komise. To radní podkládali jak identitckým postupem Rady před deseti lety, tak vlastními právními analýzami. Legislativní odbor Parlamentu přesto rozhodnutí označil za protiprávní a čtyři z pěti odvolaných členů komise nyní na Radu podali žalobu. Aby se podobným situacím Rada v budoucnu vyhla, měla by nově  mít možnost využít služeb externí advokátní kanceláře.

"My se tady sice opíráme o pevné informace, pevná data odborníků, ale v podstatě je to vždy jen laický výklad. Nikdo z nás není právníkem a dochází k opakované kolizi, kdy výklad působí až zmatečně, nejasně," okomentoval dnes situaci na jednání rady Roman Bradáč. "Napadá mě, jestli by Rada neměla zvážit angažování nějakého transparentního orgánu, který by poskytoval tento druh služeb."

Z odpovědi předsedy Rady Pavla Matochy vyplívá, že něčem podobném již s managementem jedná. "Rada České televize jistě potřebuje pro svoji kontrolní činnost mít k dispozici nějakou nezávislou advokátní kancelář, která by jí poskytovala právní služby. Je to věc, kterou s vedením České televize jakožto vedení Rady intenzivně řešíme. Doufám že se brzy dopracujeme k nějakému pozitivnímu výsledku a budeme moci konzultovat tyto otázky s nějakými advokáty," uvedl.

Přenos z celého jednání naleznete ZDE.