logo Facebook
i slova jsou činy

Rada chce vědět, které politiky si ČT zve či nezve do zpravodajství

27. ledna 2021 16:18 / autor: Vojtěch Berka

Rada České televize dnes požádala generálního ředitele, aby jí postoupil informace o účasti předsedů a představitelů parlamentních stran ve vysílání ČT v minulém roce. Radní chtějí znát počet přijatých i odmítnutých pozvánek a to zvlášť za každý z profilových pořadů ČT24.

Prezentaci na toto téma Radě sliboval již minulý rok ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal, který tvrdil, že k tomu není třeba přijímat usnesení a stačí gentlemanská dohoda. Šámal tehdy prohlásil, že to pro něj nepředstavuje žádný problém a data má k dispozici. Management však následně odmítl informace vydat právě s tím, že Rada úkol nezadala usnesením.

"Kolega Šámal trochu nepředloženě slíbil něco, co není jednoduché poskytnout," bránil se na dnešním jednání generální ředitel Petr Dvořák. "Nejsem si uplně jistý, že takový materiál jsme schopni a ochotni poskytnout ... Ta tematika je složitá, komplexní a interní, striktně interní."

Radní si však na návrh Hany Lipovské materiály vyžádali. Informace by přitom mohly být i v neveřejné formě, například v rámci interního semináře.

"Kladu důraz především na bod 'počet odmítnutých pozvání,' protože předmětem veřejné diskuse je, zda někteří politici, či celé strany, jsou či nejsou zastupovány v publicistických pořadech proto, že nejsou zvány, nebo proto, že standardně permanentně pozvání odmítají," vysvětlila Lipovská.

Celý záznam jednání Rady naleznete ZDE.

Jak před hlasováním poznamenal radní Roman Bradáč, výsledky by mohly pro zpravodajství ČT být jak štítem, tak bičem.