logo Facebook
i slova jsou činy

Producentům leží natočené filmy doma na poličce, tvrdí HELENA BEZDĚK FRAŇKOVÁ

24. listopadu 2020 13:54

I na kinematografii dopadla pandemie. Finanční přínos projektů natáčených v České republice přitom loni Státní fond kinematografie spočítal na téměř 9 miliard korun. Hostem našeho videorozhovoru tak tentokrát byla ředitelka fondu, Helena Bezděk Fraňková.

"Kina jsou v totálním propadu. To samozřejmě má vliv na distribuci a to samozřejmě má potom vliv na výrobu," přibližuje Bezděk-Fraňková. "Epidemie postihla celý řetězec ... Producentům, českým ale i zahraničním, leží doma v poličce natočené filmy, které oni potřebují uvést v kině a nikoli na onlinu."

V případě českých filmů ale jde obvykle asi osmdesát procent tržeb právě z kin. Fond kinematografie se tak tento rok snažil podporovat především distribuci, aby kina měla alespoň něco, co v létě hrát. Pokračoval ale i ve vypisování výzev na vývoj a výrobu.

To byl jeden z argumentů, proč audiovize vypadla z programu státní pomoci Covid kultura. "Problém je ten, že se k tomu neřeklo B, tedy že Fond může podporovat pouze selektivně, nikoli plošně," vysvětluje Helena Bezděk-Fraňková. Spousta filmů, které získaly dotaci na výrobu, navíc nemůže začít, jelikož přišla o peníze od soukromých sponzorů, kteří v pandemii jako první škrtli PR položky.

Učité množství filmů a seriálů se přitom natáčelo epidemii navzdory. Natáčí se i nyní. Jedná se ovšem převážně o velké filmové produkce, které mají finanční prostředky na to každý den testovat. Natáčí také streamovací služby, které výpadek kin nepociťují. Dotáčel se tak například další film amerických Marvel Studios, seriál Carnival Row s Orlandem Bloomem a Carou Delevingne, nebo asi tři produkce Netflixu. Zastavilo se naopak natáčení Wheel of Time.

Podle Bezděk-Fraňkové se ale bez kin ani do budoucna kinematografie neobejde. "Člověk je druh živočicha, který se rád sdružuje," připomíná s tím, že všichni filmoví fanoušci důležitost kin chápou.